110. Класифікація цілей організації.
1) за періодом часу (стратегічні 1 рік, тактичні 1-5 років, оперативні до 1 року); 2) за змістом (економічні, соціальні, організаційні, політичні, наукові, технічні, екологічні); 3) пріоритетність (особливо пріорітетні, пріорітетні, решта); 4) повторюваність (повторювані, разові (нові)); 5) ділове середовище (зовнішнє, внутрішнє); 6)організаційна структура (цілі організації, цілі підрозділів); 7)функціонування підсистем (маркетинг, інновац., фінанс., виробн., менеджмен ); 8) в стадії життєвого циклу (створення, рост, зрілості, завершення).
111. Зміни цілей організації залежно від стадій життєвого циклу.
Цілі, які бувають на стадії створення: 1) планування спрямоване на те, щоб вийти на ринок; 2) встановлення ділових відносин з партнерами; 3) знайти необхідні засоби для стартової діяльності; 4) цілі спрямовані на виживання. Цілі на стадії росту: 1) успішне місце організації на ринку; 2) задовільні фінансові результати . Це розширяє сферу діяльності ринку. Цілі на стадії зрілості: 1) цілі пов’язані з подальшим вдосконаленням структури управління; 2) методичне ведення нових систем і методів управління. Завершальна стадія: 1) пов’язана з вирішенням проблем: повна зупинка діяльності, звільнення працівників, продаж матеріалів).
112. Основні напрямки за якими в організації встановлюються цілі.
1) прибутковість; 2) ринок; 3) продуктивність (затрати на одиницю продукції, на одиницю часу); 4) продуктивність ( асортимент ); 5) фінансовий рух готівки; 6) потужність організації;7) впровадження нововведень; 8) організація; 9) людські ресурси (кваліфікація працівників, стимулювання праці ); 10) благодійність.
113. Поняття "дерево цілей". Основні принципи його побудови.
Дерево цілей – це схема, яка відображає підпорядкування і внутрішній зв’язок цілей. Принципи побудови: 1) головна ціль повинна мати конкретний результат; 2) реалізація підцілей кожного наступного рівня є необхідною і достатньою умовою дослідження цілей попереднього рівня; 3) кількість рівнів дерева цілей залежить від масштабів складності поставлених цілей, прийнятої в організаційній структурі і ієрархії менеджменту.
114. Концепція управління за цілями ( концепція МОВ ).
Одним з широко розповсюджених на практиці способів встановлення цілей та оцінки діяльності керівників є так зване “управління за цілями. У відповідності до концепції МВО загальноорганізаційні цілі можна розділити на декілька більш дрібних цілей окремих структурних одиниць організації, які, у свою чергу, можна трансформувати в цілі окремих груп і підрозділів і далі розбити на цілі діяльності окремих виконавців. Сутність концепці МВО полягає у тому,шоб: для кожного співробітника організації визничити мету його діяльності; забезпечити взаємозв’язок таких цілей; забезпечити досягнення кожним виконавцем встановленої для нього мети. На відміну від традиційного процесу встановлення цілей, в процесі МВО цілі для підлеглих не встановлюються керівником одноособово (не нав’язуються підлеглим). В процесі МВО керівник та підлеглий співробітничають, визначаючи цілі діяльності підлеглого. Необхідною складовою МВО є наявність зворотнього зв’язку. В ідеалі МВО вимагає встановлення безперервного зворотнього зв’язку, тобто такого, коли робітник самостійно без зовнішнього втручання відстежує та коригує власні дії.
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Наверх ↑